Nezapomeňte navštívit
Ultra Vires - update každé pondělí

Kritik, zn.: Nikdo mě nebude mít rád

13. září 2013 v 13:36 | KadetJaina |  O psaní
Už v příručce pro pisálky, kterou můžu nebo nemusím přenést sem, jsem tehdy naťukávala rozdíly mezi kritikem a kreténem. Ta dvě slova zní skoro totožně, nemyslíte? Samozřejmě proto jsem je tehdy taky použila, protože někdy mezi kritikem a kreténem je jen malý krůček. Ale těmi se teď nechci zaobírat. Naopak se chci podívat na to, jak kritizují obyčejní průměrní lidé, a nebo spíš čtenáři blogů a výtvorů mladých nadějných blogerů.

Užírá mě to už pěknou chvíli. Vlastně od doby, co jsem začala dávat příběhy do éteru na internet. Čekala jsem zpětnou vazbu, ale co mi přišlo zpátky? Radostné a krásné komentáře o tom, jak jsem dobrá, jak jsem úžasná a že by lidi chtěli psát jako já. Vážně lidi? Chtěli byste psát jako já před třemi roky? V té době jsem poprvé zkusila soutěž a málem mi utrhli hlavu. Opravdu byste chtěli?


Ne, nechtěli. Ale kde je problém? Proč se u povídek, obrázků a vůbec děl všeobecně, většinou objevují sluníčkové komentáře a ne žádná logická rada? Protože se čtenář bojí, že se na něj sesype hněv z hůry a nebo si není jistý v kramflecích v tom, jak má vlastně správně kritizovat.

První problém je útok na osobu kritika. Když někdo řekne, co mu na díle nelíbí, ostatní sluníčkovci a čtenáři mu to narvou do krku s tím, co si to dovoluje poukazovat na nedostatky díla. To se stane. Když se do něj navíc ještě pustí autor, je jasné, že se kritik stáhne, protože nemá smysl mluvit do zdi.
Když by byl autor rozumný, kritiku by vzal, ale čtenáři nikoliv. Když jim někdo plivne na modlu nebo třeba jen blogového kamaráda, mají tendence brát si to osobně. Znám to ze svojí zkušenosti. Jednou se mi pod povídkou objevil objektivní komentář, který mě poučoval o tom, jak se správně píšou uvozovky. Než jsem stihla odpovědět, že je to problém blogu, který uznává jen anglicky psané uvozovky, objevila se skupina komentářů, která ho shazovala a snažila se ho vyštvat s tím, proč se snaží projevit svůj názor. A já se ptám: Proč? Proč, když měl očividně pravdu, nechoval se neslušně a ani neútočil? Vážně si lidi myslí, že se na něco, co je v jejich očích perfektní, nesmí sáhnout?
Každý trochu rozumější člověk si dá rád poradit. Když ne, teprve do toho stadia dospěje. Protože když vám někdo neporadí, jak se chcete hnout z místa? Jak se zlepšit v tom, co děláte dobře, ale ne dost dobře?
Není divu, že je potom tak velká absence kritik pod články. Lidé se bojí vyjádřit svůj názor, protože je tu skupina lidí, co je sežere. Ale já ne. Dokud jste slušní, není se čeho bát.

Druhá strana mince jsou lidi, co si myslí, že neumí kritizovat, protože na to nemají kapacitu. Nerozumí problematice, nemají "profesionální oko". Chápu. Taky, když se podívám na nějaký obrázek, nedokážu říct, jestli někdo dělal špatně tahy štětcem, ale můžu si všimnout, že je jedna noha delší, tráva má modrou barvu a postava šilhá. A když to vidím, můžu na to upozornit, aby autor věděl, kde se zlepšovat.
Kritika není o tom být profík. Kdepak. V prvé řadě se nesmíte bát, že ublížíte dušičce autora, který položil svoje dílko na internet nebo vám do ruky. Šel z kůží na trh, musí počítat s následky. V řadě druhé se nesmíte bát, že neumíte kritizovat. Kritika není jen o špatných věcech, ale taky není jen o dobrých. Kritika (pokud nejste profík, co sype větnou skladbu z rukávu a zná všechny odstíny šedé, aby mohl poučovat o tom, jak by opravdu vypadal beton v zapadajícím slunci) je o pocitech. Co jste si mysleli, když jste viděli kresbu, kde jste se zarazili ve čtení, protože se vám nezdála věta, jak jste si všimli, že v místnosti bylo prvně jedno okno a najednou tam jsou dvě. Autor v zápalu psaní nemusí uvidět všechny chyby, kreslíři taky občas ujede ruka. A víc očí víc vidí. Potřebují, aby jim to někdo řekl.

K závěru bych se ještě chtěla zmínit o attention whores. To jsou autoři, kteří sluníčkové komentáře vyhledávají. Skvělým přirovnáním budiž dívky v plavkách na Facebooku, které napíšou k fotce jak jsou ošklivé, a čekají, jak jim to budou všichni vyvracet. Totéž funguje u autorů. "Dám to sem, ale je to blbost." nebo "Dám to sem, ale nepovedlo se mi to." Ukažte si na mě prstem, budiž, ale kdo ví, co se opravdu schovává za prací? Když někomu pošlu povídku, co jsem napsala pro něj a dodám, že s tím nejsem spokojená, většinou to znamená, že jsem ji spatlala za deset minut, nepromyslela jsem děj a každý rozumný člověk by se mnou vyrazil dveře. Ale nalijme si čistého vína, dárky dělají radost, takže darovaný většinou tyhle mrzutosti přehlédne.
Je rozdíl mezi autorem s nízkým sebevědomím a attention whore. Ti první si opravdu myslí, že je jejich dílo špatné a nedokážou se pochválit. Potom buď dílo na internet nevloží a nebo ho vloží a sebevědomí jim trošku stoupne, když je někdo pochválí. Ale nikdy ne dost, aby si mysleli, že jsou dobří.
Ti druzí prostě chtějí jen chválit, chválit, chválit a vyvracet jejich prohlášení. S těmi je zbytečné se zahazovat.
Pak jsou tu ještě třetí a to jsou "těžce skromní autoři," kteří přesně ví, co napsali a taky ví, že to není pravda. Schovejte si falešnou skromnost. Každý se musí umět pochválit, uvědomit si, co udělal dobře, co udělal špatně a třeba to zmínit, než to zmíní někdo jiný. Ale všeho s mírou a hezky vyváženě.

Co jsem tímhle článkem chtěla říct? Jestli se někdy odhodlám dát nějakou další povídku do éteru, useknu ruce každému, kdo napíše sluníčkový komentář. Snažte se říkat co si myslíte. Doopravdy. Krom toho, že vám to přinese strašné problémy mezi lidmi, tak vás to taky naučí uvědomit si sami sebe a svoje názory. Myslím, že to za trochu nepříjemností stojí.

A pro všechny, co došli až sem, tady je random zpívající robot, protože by ho měl každý slyšet.
Aneb i z popové obludnosti se dokáže vytvořit něco úžasného.
Jak to souvisí? Zlepšit jde všechno, stačí jen vědět, jak na to a to se člověk dozví z kritiky.
Salut!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adiira Adiira | Web | 13. září 2013 v 13:54 | Reagovat

Ty nepíšeš divně, ty máš prostě jen extrémně osobitý styl.

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 13. září 2013 v 15:07 | Reagovat

Tak já nevim ... ale mě osobně se tvoje typický vránoviny vždycky líbily, dost jsem se u nich nasmála

3 Kiki-chan Kiki-chan | 13. září 2013 v 15:09 | Reagovat

Vždycky mne dopaluje na deviantArtu, kam dává obrázky pomalu každý, přičemž někteří opravu NEUMÍ kreslit, ale pod jejich obrázky jsou tuny komentářů typu "Jéééj, to je tak klásňoučký!" a pod...

Ale tohle byl dobrý článek. Tvá zamyšlení mi chyběla ;-)

4 Mesu Mesu | Web | 13. září 2013 v 15:32 | Reagovat

Mě stačí že umím kritizovat sama sebe - na ostatní už ta negativní kritika obvykle nevystačí :D Nope souhlasím s tebou a pokusím se psát pravdivé komentáře :D

5 Sikar Sikar | Web | 13. září 2013 v 17:01 | Reagovat

Píšu si, být zlejší na Kadet...

6 KadetJaina KadetJaina | E-mail | Web | 13. září 2013 v 17:56 | Reagovat

[1]: S tím se taky počítá :D

[2]: Neříkám, že všechny byly zákonitě špatné, ale některý jsou prostě jen štěky, které opravdu za to nestojí. Případ od případu se to liší :)

[3]: To by byly třeba moje obrázky, mojeee! :D Ne, je to pravda, když je vidět, že někdo neumí, tak by se neměl zbytečně moc chválit a mělo by se ho pokusit postrčit kupředu. Neříkám vysypat na něj všechno najednou, ale hezky pomaloučku, polehoučku ho dostrkat k cíly.

[4]: I vlastní kritika je důležitá, o tom žádná :) Jdi do toho, někdy je to sice o hubu, ale správné.

[5]: To bys měl, protože na takovou Cirrat s Ekyelkou nemáš ani trochu. Z tebe už strach nemám, Sikare :D

7 Wandys z Borku Wandys z Borku | E-mail | 14. září 2013 v 11:40 | Reagovat

Cítím potřebu, něco moudrého poznamenat.
  Sebekritický kritik,kritizuje kriticky  kritizující kritiku.
"Nikdo mě nebude mít rád".

8 Kiki-chan Kiki-chan | 14. září 2013 v 14:01 | Reagovat

Mimochodem, musím ti poděkovat za random zpívajícího robota, neb jsem právě objevila naprosto famózní skupinu ;-D

9 Lokusta Lokusta | E-mail | Web | 14. září 2013 v 14:37 | Reagovat

Je naivné, myslieť si, že na blog.cz príde človek k objektívnej kritike. Sama k tomuto miestu pristupujem ako k forme zábavy. Reálne posuny hľadám na odlišných miestach.

Treba si napríklad nájsť inú doménu (na Slovensku je to napr. blog.sme.sk), alebo posielať prózu a poéziu do renomovaných súťaží, nie tých "na okrasu"(opäť viem uviesť príklad iba na slov. - Poviedka/Básne) a do tretice to treba skúšať v odborných literárnych časopisoch (RAK a Romboid).

Záverom dodávam, že vyžadujete kritiku  buď od vekových skupín, ktoré ani nechápu jej význam a potom od ľudí, ktorí dávajú len na svoje dojmy a pocity.

10 KadetJaina KadetJaina | 14. září 2013 v 15:23 | Reagovat

[8]: Což je jeden z důvodů, proč jsem ho sem dala. SPG nemají dost lásky. Jsou geniální.

[9]: Ani s tím, že bych kritiku našla na blogu moc nepočítám, chtěla jsem jen vyjádřit svůj názor. Horší je, že kritiky se člověk mnohdy už nedočká ani na stránkách tomu určených. Viz. třeba deviantart pro kresbu nebo liter či jiné  weby pro psanou tvorbu. Lidi k tomu přistupují stejně jako na blogu. Máš fanouška a pak máš lidi, co se bojí vyjádřit svůj názor.
Co se soutěží týče, ne v každé dostaneš zpětnou vazbu, aspoň ne v těch českých, ve slovenských přehled nemám. Je jich fakt pár, co za to stojí a každý rok míň.

11 Death the Horo/Cheko-chan Death the Horo/Cheko-chan | E-mail | Web | 14. září 2013 v 21:07 | Reagovat

No, já umím (dost blbě) kritizovat jen sebe, kolikrát bych si za svoje výtvory (ať už kresby nebo povídky) urvala sama ruce. U jiných lidí už je to horší, neumím podat dobrou kritiku někomu jinému. Když se mi dílo jako celek líbí, nevšímám si chyb a pak píšu ty sluníčkové komentáře...

12 Kiki-chan Kiki-chan | 14. září 2013 v 22:57 | Reagovat

[11]: Tak ona dobrá pochvala také potěší, pokud je opodstatněná. To člověku dá důvod pokračovat a zlepšovat se ;-) Je dobré k ní ale třeba napsat, co se ti na tom líbilo a tak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.