Nezapomeňte navštívit
Ultra Vires - update každé pondělí

Milujeme záporáky! ... nebo?

26. září 2013 v 11:14 | KadetJaina |  Vránonázory
Než se pustím do samotného řešení toho, proč vlastně tak milujeme záporáky, tak musím ujasnit, co si pod záporákem vlastně představuju. Je snadné rozřadit charaktery na dobré a zlé, morální a nemorální a všechno, co je horší, zaškatulkovat jako záporáka. Jenže tak to nemusí být.

Záporák jako takový je antagonista. Máme hlavního hrdinu v příběhu - a je jedno, jestli je to mistr Yoda se svou světlou stranou, nebo Riddick, který rozhodně světlo nemusí. I hrdina se může pak chovat jako šmejd a mizera, ale pořád to není záporák. Záporák je ten, co stojí proti protagonistovi. A zase to může být velmi hodný chlapec, který věří tomu, že udělá lepší věc, nebo to může být Palpatine s jeho vesmírochtivými sklony.
A aby člověk pochopil antagonistu, musí pochopit, proč je protagonista ve vlastním světě. Nevím, koho jsem teď odcitovala, ale je to citát, já tak chytrá nejsem. Je v něm ale pravda. Žádný z antagonistů - nebo prostě záporáků, líp se to píše - si nepřizná, že to, co dělá, je špatně. Nebo tuší, že je to špatně, ale v pozadí to dělá pro něco, co je pro něj mnohem důležitější. Ať je to dobro lidstva jako celku, nebo jenom jeho zvednuté ego.


Takže, milujeme záporáky? Ne. Nemilujeme záporáky. Milujeme mizerné šmejdy, kteří si dělají, co chtějí. Richard z Looking for Group? On není záporák, on je jeden z hlavních postav a ač si dělá co chce, pořád je to protagonista. Záporáci jsou ti ostatní, co stojí proti naší milé skupině. Richard se může chovat jako prototyp záporáka, ale je to protagonista. Ale milují ho lidé? Milují! Nazývají ho záporákem? Nazývají! Je záporák? No...

Záporák je antagonista. Jenomže výraz pro záporáka se rozšířil. Pod záporákem si představujeme všechny šmejdy mizerný. A potom v tom máme prosím bordel.
A co teprve záporáci, co jsou hlavní hrdinové. Megamind? Já, padouch? Jsou to protagonisti, ale záporáci. Nebo to teda nejsou záporáci, když nejsou antagonisti? Co jsou zač? Jak to funguje? A je to v hajzlu.

Takže jak jsme se nikam nedostali, budeme pokračovat. Budu mluvit o těch šmejdech mizernejch, ať už antagonistech nebo protagonistech. A ano, budu jim říkat záporáci. Protože to právě máme rádi. Šmejdy mizerný.


Není tak těžké odhadnout, proč lidi mají rádi záporáky. Teď rovnou vyřadím pěkné ksichtíky, nad kterými se rozplývají fanynky. Protože, samozřejmě, ti fešáci mají vždycky první příčky, ale jsou i tací záporáci, kteří krásy moc nepobrali a lidi je milují. Joker, Darth Vader, ukažte si na kohokoliv z nich. Ti jsou oblíbení a nejsou hezcí.
Takže, co tvoří záporáka, aby ho všichni milovali? Především charakter a jeho motivy. Záporák, který má určité charisma, které z něj stříká do všech stran, si snadněji najde fanoušky. Některým záporákům tohle charisma chybí a potom se snadno ztrácí ve vlnách těch ostatních.

Co se motivů týče, některé nám zůstávají skryté, jiné jsou řečeny přímo. I podle motivů si hledáme ideálního záporáka. Může dělat něco, co se nám zamlouvá, ale my bychom to nikdy neudělali. Může mít určitou filosofii, se kterou se ztotožňujeme, ale zase, naše morálka nám nedovolí uvést ji do praxe. To je jedno z kouzel záporáků. Dovolují nám zažít to, co chceme, aniž bychom si zašpinili ruce. Přáli byste si někoho rozřezat, podpálit milion dolarů nebo dělat pokusy na lidech? Vaše morálka vám to nedovolí? Pusťte si film.
Motivy můžou být rozličné a každému se může líbit něco jiného. Tak třeba Joker. Jeho charakter je tak šílený a nepředvídatelný, že z něj mají respekt i ostatní batmaní záporáci. Joker je jeden z nejhorších (a tím myslím nejlepších) záporáků všech dob, lidi ho milují. Ale není to jen tím, protože je cvok a dělá si co chce. Je to proto, že nikdo neví, proč to dělá. Co ho táhne? Co ho vedlo k tomu, aby dělal, co dělá? Kdo byl předtím (a tady je velký rozkol mezi filmy i komiksy, někdy víme, někdy nevíme)? Nevíme o něm nic, jen to, že když se k němu dostanete na vzdálenost dvou metrů, šance na přežití klesá o 75%.


Nedostatek motivu ale neznamená, že je to dobře. Joker je tak postaven, ale co ostatní filmový záporáci? Většinou se to týká vedlejších charakterů, ale často se u nich na motiv zapomíná. Je jasné, že nemůžeme cpát informace o všech, ale když nám nedají motiv s tím, že ho neznáme (u Jokera víme, že ho neznáme a jeho charakter si na tom zakládá.) je to otrava. Aspoň něco tu být musí. Zajímají ho reakce lidí? Užívá si krev? Je to kanibal? Stalo se mu v dětství něco strašného, že se teď mstí?

Takže záporáci nás zaujímají především tím, že dělají to, co my bychom neudělali a tím, co je k tomu vedlo. Máme tendence je litovat, stejně jako máme tendence jim fandit. Samozřejmě, pokud nejsme zrovna zatvrzelá podpora kladných hrdinů. Ale zase to nemůže být všechno. Motiv nestačí. Charisma nestačí. Musí tu být něco, co nás nutí záporáky milovat. Protože ač mají příběh, motiv i charisma, jsou tu záporáci, které prostě nenávidíme.

Jistě se nějaký jejich fanoušek taky objeví, ale mohutná většina by je nejradši odstřelila v první chvíli, kdy promluví (nebo až později, kdy promluví). Nadhodím dva, které internet nemusí. Profesorka Umbridgová a princ/král Joffrey. Chytáte se? A chytáte se za hlavu, když tihle dva promluví, ukáží se na scéně? Vytahujete mačety? Většina z vás určitě jo. Ale proč?
Proč je nemáme rádi, když se vykazují věcmi, které jsou typické pro záporáky? Jejich charakterové vlastnosti jsou občas dokonce LEPŠÍ než záporáků, které milujeme. Dobře, Joffrey může být malá rozmazlená blonďatá řvoucí koule, ale postavte ho vedle Jokera. Joker udělal mnohem víc a mnohem horších věcí. A stejně ho všichni žerou. Takže co je tu jinak?
Myslím, že lidejm se musí příčit nějaké vlastnosti, které tyto postavy mají. Že jsou šmejdi, check. Sadisti, check. Nečestní, check. Rozmazlení - a tady asi začíná kámen úrazu - check. Tyranizují oblíbené postavy - aha! - check.
Tyranizují oblíbené postavy a hlavně s tím nikdo nemůže nic dělat. To bude kámen úrazu u těchto záporáků. Jasně, že se najdou tací, co přivážou oběť do sklepa a budou ji týrat, ale oběť je většinou schopna se nějak ubránit a film, seriál, kniha, komiks, cokoliv, končí tím, že je záporák poražen. Protože se můžou bránit! Ale máme tady nacistickou ředitelku Bradavic a rozmazleného krále. A oba dva si dělají co chtějí, protože můžou. A kdo se jim postaví skončí špatně. A to i v případě oblíbených postav.

Máme rádi svoje záporáky, ale máme je rádi takové, jací mají být. Poražené! Protože i když dělají něco, co bychom chtěli, naše morálka ví, že je to špatně. A tadá! Tihle záporáci se nejen staví proti naší morálce, ale hlavně je za to nikdo nepotrestá. Proto nám leží v žaludku. Nikdo s nimi nemůže nic dělat až do úplného konce. Proto mají tak málo sympatizujících lidí. Každý záporák je po zásluze potrestán, ale někteří až moc pozdě.


Vím, že nemůžu vyřešit takovéhle zapeklité téma. Každý máme svého záporáka rád z jiného důvodu. Takže musím zakončit otázkou. Jaké záporáky máte rádi vy a proč? A jaké na druhou stranu nesnášíte a proč? A co si představujete pod pojmem záporák, protože i to mi leží v hlavě a nemůžu na to přijít.
Chci odpovědi. A chci je hned.

Edit! Zapomněla jsem přihodit tohle geniální video. Prostě... záporácké.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 26. září 2013 v 17:47 | Reagovat

Vyjmenovat všechny mé oblíbené záporáky by trvalo velmi dlouho, proto se omezím na strohé prohlášení, že je mám kolikrát raději než kladné hrdiny. Stejnak se chystám o tomto tématu (tj. "Mí oblíbení záporáci - proč je miluji?") napsat článek na blog.
Ačkoliv jsem o tom nikdy dříve tímto způsobem neuvažovala, nasadila jsi mi brouka do hlavy a nyní budu dumat nad tím, koho ještě lze označit za záporáka a koho už ne.
Já si myslím, že lidé sympatizují se záporáky, kteří je dokáží něčím oslovit. Buď že jsou inteligentní, charismatičtí, zastávají podobné postoje jako divák (byť ten by to nikdy nepřiznal) atd. atd. Umbridgeová mě rovněž štvala, i kdy musím uznat, že je to vážně výborně vytvořená postava. Osobně mám slabost pro záporáky, kteří mají nějaký důvod proč dělají, co dělají. Záporáci typu "ničím proto, abych ničil" mě víceméně nudí. I když si na druhou stranu říkám, že bych konečně ráda viděla nějaký film, kde záporák rozsévá chaos prostě proto, že ho to BAVÍ (a ne kvůli traumatu z dětství, komplexu méněcennosti apod.) Stejně tak moc bych si přála zhlédnout film, v němž záporák nakonec vyhraje. Nějaké tipy? :-)
Mimochodem, ty gify jsou tvoje? Neptám se, abych buzerovala kvůli autorským právům, ale protože se mi hrozně líbí ten Cillianův gif a chtěla bych si ho ukrást pro sebe. Můžu? :-D

2 KadetJaina KadetJaina | E-mail | Web | 26. září 2013 v 17:58 | Reagovat

[1]: Gify jsem posbírala náhodně z tumblru, takže moje nejsou, ale myslím, že některé jsou tak rozlezlé, že tě za autorský práva beztak nikdo nechytne. Rozhodně ne na zapadlých českých stránkách :). Takže volná ruka :D.

Myslím, že Joker dělá věci, protože ho baví. V Jokerovi (což je komiks) bylo krásně napsáno, že pro něj smrtí vrcholí vtip. Takže ten je jasnej. Ale je to jeden z ničeho.
Pak možná ještě ... a teď nevím jak se jmenuje, to je jedno... hlavní záporák z Vrány. Ten se taky přiznal, že všechno, co dělá, dělá proto, že ho to baví a že rád rozsévá chaos a peklo. Jenže on to dělál moc nóbl gangsterským způsobem.

Kde vyhraje záporák? No, zkus prvního Riddicka (bohužel ti neřeknu, jak se film přesně jmenuje), jestli jsi ho ještě neviděla. Riddick je na tohle vděčná postava a konec se mi moc líbil. I když je to hlavní hrdina, tak je to přesně ten šmejd mizernej, co dělá věci pro sebe. A uchovává si charakter.

3 Lyra Lyra | E-mail | Web | 26. září 2013 v 22:53 | Reagovat

[2]:Tak to ráda slyším, nejspíš ten gif s Cillianem někdy využiji, protože se mi vážně líbí :-)
Vránu jsem viděla (hodně dobrý film), o Jokerovi vím, někdy mrknu na Temného rytíře s Heathem, slyšela jsem, že je v té roli výborný (a navíc ve filmu hraje Cillian, což je vítaný bonus :-)
Riddicka znám z doslechu, ale nevím, nevím, nějak mě obsah toho filmu nezaujal. Každopádně díky za tipy :-)

4 KadetJaina KadetJaina | E-mail | Web | 26. září 2013 v 23:22 | Reagovat

[3]: Mám jich víc, třeba je časem zneužiju taky, tak pak můžeš odchytávat. Cillian je koneckonců velmi vděčný :D.

Cillian v Temném rytířovi má jen malý štěk (ale pořád větší než v Temný rytíř se vrací). Zato v prvním Batmanovi je ho požehnaně (teda, na můj vkus pořád málo, ale je tam dobře představen :D.) Ale na Temného rytíře se určitě podívej, to co Ledger předvedl je naprosto geniální. Není divu, že si teďka nikdo už neumí Jokera jinak představit. Protože byl prostě skvělej a to šílenství z něj sálalo na míle daleko.

Riddick obsahově není žádná perla. Ale ten charakter za to stojí. Aspoň první film, žádné extra nadšení, ale bavil mě. Druhej už ne tolik a třetí jsem stále neviděla.

Není zač, vždycky ráda nadhodím nějaké dobré věci, co za to stojí :D.

5 Death the Horo/Cheko-chan Death the Horo/Cheko-chan | E-mail | Web | 27. září 2013 v 15:39 | Reagovat

No, když nad tím tak přemýšlím, pro mě byl záporák vždycky ten, co kopal do klaďáka a snažil se zničit/ovládnout/etc svět ^^"

6 Adiira Adiira | Web | 27. září 2013 v 22:37 | Reagovat

Na tom prvním obrázku bůhví proč vidím Ticho

7 KadetJaina KadetJaina | E-mail | Web | 27. září 2013 v 22:57 | Reagovat

[5]: No právě. Ale pak lidi považujou za záporáky i ty BAMF hrdiny, kteří vypalují sirotčince, ale pořád jsou hlavní hrdinové :D Tak jak pak?

[6]: Ale no tak, to je Megamind :D

8 Lygast Lygast | E-mail | 1. října 2013 v 14:58 | Reagovat

[1]: Mezi horory je celkem dost kousků kde na konci padouch triumfuje. Viz. Texaský masakr mot. pilou - Počátek nebo Freddy vs. Jason. Ale hádám že by to chtělo uvést někoho schopného trochu složitějších plánu než: Zabiju každého kolemdoucího. Za horor bych navrhoval serii Saw. Tam, ať už během libovolného dílu dojde k čemukoliv, vždycky je citít že se jako poslední bude uculovat pan Skládačka/Jigsaw. Pak by tu byla ještě vedlejší linka z Mlčení jehňátek. (Byť ten pravý padoušský antihepáč přišel až v literární verzi Hannibala.) Pak samozřejmě ještě nejde nenavrhnout temnou detektivku Sedm. A ze světa komixů Strážce/Watchmen. I když tam je otázka na kolik je jistá klíčová postava padouchem.(!POZOR SPOILER!) Svými činy je záporákem, jejich následky spasitelem.

9 Lygast Lygast | E-mail | 1. října 2013 v 16:05 | Reagovat

[2]: Já ti nevím Kadet, jestli bych zrovna Riddicka označil za záporáka. Je to typ anti-hrdiny na který se v 80. a 90.letech poněkud pozapomínalo. Patří mezi ně třeba Snake Plissken (Útěk z New Yorku), Django, Barbar Conan, Frank Casle/Punisher, John Rambo nebo Dr. House. Prostě maník kterej kašle na zákony společnosti a řídí se hlavně svýma zásadama a instinkty. Má věčně problémy s autoritama, protože prokazuje úctu jen těm, co si jí dovedou vydobýt. Tvrdě mstí zradu ale dovede být loajální. Zkráceně někdo, koho je dobré mít po ruce když jde o kejhák. Leč stejně jako ti výše zmínění pánové se pro civilní, stoický život, kdy by si musel nechat lecos líbit, prostě nehodí.

10 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 2. října 2013 v 10:01 | Reagovat

Můj naprosto nejoblíbenější záporák je Dexter. I když v tomhle případě je to i hlavní protagonista a fandí mu každej, kdo se kouká, protože to prostě není jinak možný =D
A kluk z videa je hroznej borec!

11 Storycollector Storycollector | Web | 2. října 2013 v 13:57 | Reagovat

Mí oblíbení záporáci jsou většinou na hraně. Nejsou to ti big bad, ale mají hodně charakterových vad, i když se třeba náhodou dostanou na stranu hrdinů.
Zaujme mě charisma, někdy i vzhled a jistá temná část mého já se kochá pohledem na fiktivní zlé skutky.
Někdy ti vrchní záporáci mi přijdou tak akorát dobří k tomu, abych je nenáviděla celou svou bytostí, ale moje oblíbené záporné postavy, u těch si přeju, aby přežily. Ponížení a potrestaní možná, ale jen omezeně, aby nebyli úplně na dně, ale aby to přispělo k vývoji jejich charakteru. Například mám ráda prince Zuka a admirála Zhaa ze seriálu Avatar. Nebo Lokiho z Thora. Gmorka z Nekonečného příběhu a Ratar-O z Thundercats 2011, protože má sakra vysoké temné charisma.

12 Nagadir Nagadir | Web | 12. října 2013 v 17:19 | Reagovat

Video na konci článku je super! XD

Záporáci...
Ne vždy jsou mé oblíbené postavy jednoznační záporáci, dost často to bývají postavy tajuplné a na první pohled záporné i když ve skutečnosti je tomu jinak (např. Snape) a právě jejich osobnost se mi na nich líbí nejvíc.
Dokáží něčím zaujmout či překvapit, na druhou stranu ti čistokrevní záporáci mají většinou dost podobný (či ubohý) důvod proč jednají tak jak jednají (bylo jim v minulosti ukřivděno např.) a těch kteří chtějí tzv. ovládnout svět jen pro to že prostě chtějí (jelikož jsou tak nechutně zkažení a šílení) je jen málo.
Dost často se stává že mi hlavní hrdina (či hrdinové) některého kousku (filmového/knižního/seriálového) tak lezou na nervy že v tom pokračuju jen díky charisma(tu?) záporné postavy (a protože jsem zvědavá jak to dopadne ale to je věc jiná XD).
Bohužel záporáci mají tu smůlu že se většinou nedožijí konce filmu/knihy a často umírají velice hloupými způsoby (např. odraženým kouzlem že??).
A pokud už záporáci vyhrají tak většinou v nějakém béčkovém hororu na který se ani nedá dívat.
Nespravedlnost, chtělo by to víc filmů a knih kde záporáci vládnou světu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.