Nezapomeňte navštívit
Ultra Vires - update každé pondělí

Já a můj kámoš Jack

17. listopadu 2013 v 20:41 | KadetJaina |  Vránonázory
Kdo uhodne, o čem budu mluvit, má zlatého bludišťáka.
Samozřejmě. Jako by mohla Kadet po víkendu narvaném prací, kdy nebyla schopna se zastavit, mluvit o něčem jiném. Ne, že bych práci stihla udělat všechnu, ale v tuhle hodinu už jsem ve stavu hybernace. Takže žádná práce. Jenom jsem si po delší době vzpomněla na svou oblíbenou historickou postavu. Už zase.
Popravdě jsem na něj nikdy nepřestala myslet.
Ale o čem chci mluvit.

Jack Rozparovač. Rudý Jack. Muž či žena z pekla, s krví na rukách a po kapsách pero, aby mohl posílat svoje šťavnaté pohlednice a krabičky s orgány. Pravý gentleman, námořník, muž s loveckou čepicí, žid, korunní princ nebo snad naštvaná doktorka. Možností je spousta, stačí jen otevřít dveře fantazii a myslet si, co chcete.
Ale proč Jack? Už jsem se setkala s názorem, že jsem divná. Možná ne přímo v tomhle slovasmyslu. Popravdě si ani pořádně nepamatuju, kdo mi to řekl, ale názor byl asi takový: To, že lidi obdivujou sériový vrahy, je jen móda. A dělám to jen proto, že je okolo toho hrozné haló, přitom nějaký Jack Rozparovač v minulosti nic neznamenal.Neměla jsem nervy ani náladu se hádat. Nechala jsem to být. Ale chce se mi obhájit pravdu. Právě teď. Protože pravdu já mám ráda a jsem na ni vysazená. Je pro mě těžké příjmout něco, co není podle pravdy. U všech filmů o Jackovi jsem prskala. U seriálů taky. Protože se vždycky našlo něco, co se mi nelíbilo. Teď už se na to dívám jinak. Adaptace, fantazie, to je správné. Ale pro hledání informací je to zlo. Ale o tom jsem mluvit taky nechtěla. Chci říct svůj názor.

K Jackovi jsem se dostala díky psaní. Jednoho krásného dne (mohlo mi být 14-15) jsem vymyslela příběh o tom, jak dívčinu pronásleduje duch a ona ho oživí (neptejte se jak, detaily si opravdu nepamatuju). A je to duch nějakého psychopata, což většinou tak bývá, a rozhodne se pokračovat ve svém řádění. Konec, amen.
Nutno podotknout, že jsem tenhle příběh nikdy nedala dohromady.
A pak se mi do rukou dostala povídka "S úctou váš Jack Rozparovač" od Roberta Blocha. Spojila jsem si dvě a dvě a tadá, nápad, že onen psychopat je vlastně Jack byl na světě. Navíc jsem v té době neznala moc sériových vrahů. Zodiac by se tam možná vyjímal líp (pokud už je po smrti).
A tak se stalo. Ne kvůli žádnému haló, ne kvůli nějaké módě, prostě se stalo.
Odkdy je vlastně Jack Rozparovač móda? Jak se to projevuje? Někdo vraždí šlapky na ulici? Rozestavuje jejich orgány a posílá je na policii? To by mě zajímalo.


Nemůžu se považovat za žádného experta, protože informace čerpám čistě z internetu (avšak nutno podotknout, že casebook je opravdu skvělý zdroj všech možných materiálů a dobových dokumentů), ale i tak si myslím, že o Jackovi vím víc, než je zdrávo. Nebo spíš nevím, protože o něm nikdo neví nic.
Faktem ale zůstává, že to, že "nic neznamenal" není tak úplně pravda. Kdybych to měla vypíchnout jen v malých bodech (protože jinak bych tu strávila zbytek večera) tak asi takhle.

Brutální vraždy, které se tehdy odehrály ve Whitechapel měly velký sociální dopad. Nižší třídy konečně zjistily, k čemu vlastně je policie a najednou se na tuto práci nekoukalo skrz prsty (dokonce vznikaly dobrovolné skupiny domobran).
Vyšší třídy a vláda si konečně začaly víc uvědomovat, co se děje ve světě spodiny (protože ten opravdu nebyl hezký na pohled). Samozřejmě se sociální reformy v té době už řešily, ale tyto vraždy je jenom uspíšily. A nejen kvůli tomu, že se k nim vyjádřila sama královna.
Po uveřejnění zprávy, že by vrah snad mohl být lékař nebo někdo z vyšší společnosti, se zakomplexovaným britům najednou otevřely oči. Vrah může být kdokoliv, dokonce i ten gentleman, který s vámi chodí každý večer na skleničku. "Tohle by žádný Brit neudělal" přestalo existovat.
Lidé si začali dávat větší pozor, když se v noci vydali na ulici. Chodili po dvou a po větších skupinách. Také se na ulici objevilo víc policistů. Taky díky tomu na okamžik klesla kriminalita (o Whitechapelu samozřejmě nemůžeme mluvit jako o klidném místě v průběhu vražd, ale šmejdi si začali dávat většího majzla, když kolem každých deset minut prošel policista).


Samozřejmě přinášel spoustu negativních dopadů na společnost, ale jaká sériová vražda nepřinese? Kdybych měla vypisovat ještě negativa, tak si můžete ustlat a já vám to budu vyprávět jako pohádku na dobrou noc. Ale raději se k tomu už nebudu vracet.

Tenhle článek je vlastně jen výkřik do prázdna nad tím, že když už se člověk o něco zajímá, tak to asi není proto, že je to móda. Možná je to proto, že ho to opravdu zajímá. A je jedno, jestli se někdo zajímá o to, jak si žil Přemysl Otakar II. nebo o to, kde všude můžeme najít zbytek Mary Kelly. Možná to nejsou tak důležité věci jako "Co by se stalo, kdyby Hitlera nevyhodili z umělecké školy" ale i u podobných věcí se najdou důvody, proč by se o nich měl člověk dozvídat a neměl by je prohazovat jen tak oknem.
Amen.

Mimochodem, tady paní ještěrka Jacka sežrala.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adiira Adiira | Web | 17. listopadu 2013 v 21:03 | Reagovat

Jestli chceš k Jackovi ještě nějakého bezva vrahouna, tak si najdi něco o Sekerníkovi.

2 Kiki-chan Kiki-chan | 18. listopadu 2013 v 18:05 | Reagovat

To s "módou" mě vždycky štvalo. Když jsem se díky Darrenu Shanovi začala zajímat o upíry, myslím ty staré originální pověsti, kletby a tak, tak zrovna vypukla éra světélkujících víl a všichni mě měli za jednoho z fanoušků. Ale povedlo se mi je nezabít /;-). Je hezké, když se o něco zajímáš a pak o tom víš vše co se dá. Jack Rozparovač je zrovna zajímavé téma.

3 KadetJaina KadetJaina | E-mail | Web | 18. listopadu 2013 v 19:01 | Reagovat

[1]: Axeman? Ten co byl teď v American Horror Story?

[2]: O upíry jsem jednu dobu taky hodně zajímala. Jenomže u mě to bylo z toho důvodu, že jsem byla přesvědčená, že se mě jednoho dne pokusí zabít a proto potřebuju být připravená jako lovec :D. Od té doby je nemám ráda :'D.
Ale jo, pak je těžký, se někde chytit, když se téma stane populárním a tím pádem ohraným a nepopulárních v určitých kruzích. A člověk nevysvětli a nevysvětlí.
Ještě štěstí, že to se Jackovi zatím nestalo.
Polk.

4 Adiira Adiira | Web | 21. listopadu 2013 v 19:47 | Reagovat

[3]:To jsem neviděla, já to četla v Enigmě. Ale celkem fajn-vraždil jen sekerama obětí a toho, kdo večer poslouchal jazz, toho nechal být.

5 KadetJaina KadetJaina | E-mail | Web | 21. listopadu 2013 v 23:00 | Reagovat

[Smazaný komentář] Jo, to je přesně ten. Toho tam teď oživili :D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.