Nezapomeňte navštívit
Ultra Vires - update každé pondělí

Prosinec 2014

Končíme

31. prosince 2014 v 11:09 | KadetJaina |  Krákání z větve
Do konce roku 2014 už zbývají doslova hodiny. Ještě jich sice není třeba 12, ale odečítat můžeme pořád. Brzy tu bude rok 2015 a s ním tolik nových možností! (Na druhou stranu jsem nikdy nepochopila, proč se s novými začátky čeká na nový rok. Jako by přelomový nemohl být jakýkoliv den v roce...)
Anyways!
Jako je na blozích celkově zvykem, i já mám výčet věcí, které se za uběhnutý rok přihodily a postrčily mě blíže k záhubě. Takže...

Rok 2014 pro mě byl neskutečný chaos v tom dobrém, ale hodně i v tom špatném slovasmyslu. Poprvé jsem okusila, jaké to je bít se o známky na vysoké škole, a světe div se, prošla jsem bez jediného předmětu, který bych musela opakovat. Nastoupila jsem do druháku na stále stejném dvouoboru, ačkoliv jsem vážně přemýšlela o změně školy - nakonec ten dějepis ale není tak zlý.
Taky se mi povedlo dostat se na brigádu, která mi úspěšně žere většinu času, protože si ji logicky cpu kamkoliv, kde mám čas. Do toho pokračuju v doučování, takže v kombinaci se školou těžce nezvládám. Aspoň mám o zábavu postaráno i když jednou za čas to chce sedět doma nic nedělat. Jako třeba o vánočních prázdninách.
Co se tvorby týče, vůbec jsem nikdy na lbogu nezmínila, že jsme s drahou R rozjely webkomiks. Překvapivě, ačkoliv je venku velmi krátce, máme docela dobrou čtenářskou základnu. Dělá mi to radost. Taky úspěšně přispívám na Sarden, i když jsem teď tak trochu ve fázi stagnace, ale když je čas, tak píšu vlastně furt. Jsem zvědavá, co tvůrčího přinese další rok, protože hodlám úspěšně pokračovat ve všech možných tvorbách a několik projektů je rozjetých už teď. Jak dopadnou? Uvidíme, rozhodně budu hlásit.
Jsem spokojená? Ani náhodou. Je tu spousta pozitivních věcí, co se tenhle rok udály, ale taky je tu spousta negativ, přes některá jsem se ještě nestihla přenést, i když bych tuším měla. Tak či tak, užívám si života a hodlám si ho užívat dál i v roce 2015.

Doufám, že si ho hodláte užívat i vy. Pro většinu lidí se otvírají nové možnosti, tak si je nechte otevřít taky. Chce to trochu pevnou vůli, ale co si usmyslíte, to zvládnete. Chce to jen chtít.
Přeju úspěšný rok 2015.
Bavte se!

K.

Vánoce, Vánoce odcházejí...

25. prosince 2014 v 11:02 | KadetJaina |  Děník
Štědrý den byl přežit!
Což se v některých poměrech pokládá za vcelku úspěch. Nemůžu říct, že to byl perfektní Štědrý den, i tady u nás bylo trošku problémů, které mi zaručeně zkazily náladu a od veškeré naplánované činnosti mě odkoplo zpátky do vod litování (tentokrát ne tolik sebelitování jako psolitování) ale večeře proběhla v pořádku, svíčkové lodičky se nepotopily, žádná kůstka v krku nezaskočila, a to, že neznáme vánoční koledy, se opět po roce potvrdilo.
Letos jsem moc velkou nadílku nečekala, o to jsem radši, že jsem dostala dárky praktické, které už nějaký ten pátek potřebuju (typické kombo ponožky a další prádlo). Nechybělo ani překvápko ve formě keramického slona do sbírky, řasenka, hrneček dračího válečníka a nějaká ta koruna navíc. Dárky, co mi přišly poštou, nebudu sčítat, ale dotyční vědí a já jím tímto znovu děkuju :3.
S Vánoci celkově jsem tenhle rok spokojená. V sobotu mě ještě čeká vánoční koncert a pak hurá na Silvestra. Na ten se letos těším a doufám, že bude fajn. Loni se mi vyhnul, protože jsem ležela doma s chřipkou, tak doufám, že ji ještě dodatečně nechytnu - letošní podzim/zimu jsem ještě nemocná nebyla a všichni kolem mě jsou chcíplý. Tak si držím palce, při nejhorším pořádně vypálím červa.
Dnešek probíhá v klidu, dole jedou pohádky, ale já se raději držím svého zajetého tempa a jdu konečně opravit to psaní. Nechci, aby to dopadlo jako včera.
Rok od roku jsem míň sociální a nějak mě to netrápí.
Zdar a Sílu, smrtelníci!
K.

Výčet roku třeba taky příjde.

Novinky.cz #2

21. prosince 2014 v 20:52 | KadetJaina |  Krákání z větve
Druhá várka zajímavých titulů z Novinek.


Zvrhlík s nožem v ruce opakovaně znásilnil dívku v Budějovicích
Mužské pokusy o sblížení, které ženy rozhodně nenadchnou

Desetitisíce smartphonů za 3200 Kč byly okamžitě vyprodány
Vztah budovali tři roky, přesto ho zničil nevhodný vánoční dárek

Kdy se lidé nejčastěji rozcházejí
Devadesát dní potu a elektrických impulzů

Chtěl znásilnit dívku, ta ho zbila deštníkem
Přírodní antidepresivum, které vyžene stres z těla

Polsko kvůli konfliktu na Ukrajině zbrojí, pořizuje nejmodernější zbraň pro svůj arzenál
Nový mobil se skládá jako puzzle

V noci otřásaly Vrběticemi další exploze
Smrtelná nehoda alfy romeo u Nových Hradů

Jeremy Irons: Dosud nikdo nenapsal tak mimořádná díla jako Shakespeare
Nejnevkusnější vtípek historie? Muž předstíral před manželkou, že zabil jejich syna

Ve felicii jelo šest lidí, jeden po nehodě zemřel
Extrémní sjezdovky, na kterých vás ochromí závrať

Žena přiložila policistce na obědě nůž na krk
Mýty o sexu aneb čemu určitě nevěřit

Obžaloba: Kněz znásilňoval dívky, aby je odnaučil chuti na sex
Čím překvapit ženu nejen o Vánocích

Babiš si notuje se Zemanem: Každý je vysokoškolák a nikdo neumí manuální práci
Na mladého muže v Radotíně spadlo dvoutunové břemeno, byl na místě mrtev

Situace je kritická, přiznalo Rusko
Kamery toho o lidech prozradí víc, než si myslí

Děti si v domovech žijí jako vyšší střední třída, odchod ale nezvládají
V domě v australském Cairnsu našli osm zavražděných dětí

Strážník mimo službu zastřelil ve Vysokém Mýtě člena ochranky
Zemřel rakouský zpěvák Udo Jürgens

Konec tyranie

17. prosince 2014 v 22:28 | KadetJaina |  Děník
Dnes jsem napsala poslední test tohoto týdne a od zítra odpoledne mám oficiálně volníčko. Zkouškové je samozřejmě stále předemnou, ale to mě trápí ze všeho nejmíň. Sice si ještě o víkendu budu muset skáknout na dvě směny do práce, ale to už mi vlastně taky moc nevadí. Představa klidných svátků je přednější.

Jak jsem tedy v posledních dnech bojovala? Nebo spíš... s čím jsem bojovala?
S pocitem, že musím zavraždit většinu lidi, co se mihne kolem mě.
S nedostatkem iniciativy.
S nedostatkem času a klidu.
S nedostatkem peněz.
S nedostatkem znalostí.
S všeobecnou idiocií lidstva.

Ale taky jsem zažila pár fajn chvil. Třeba bylo fajn vyrazit do kina na Hunger Games se skvělou partou. Dárek od horší polovičky ve formě adventního kalendáře (yay). Nebo dárky chodící mi úspěšně do pošty (you know, guys, I like you). Vánoční pohlednice taky potěšily. Mám slíbený dort. Většinou to jsou ale jen tyhle maličkosti, které mi mohly udělat radost, protože jinak jsem otrávená jak nikdy.
Ale to se teď změní.
Musím dohnat všechny resty. Začala jsem tím, že jsem se vrhla na čtení komiksů, které jsem musela kvůli času odsouvat stranou. Tím se nejen uvolním, ale hlavně si do hlavy zase přivedu tvůrčí myšlenky. A tadá, bude se moct jít na opravování povídek (nebo mě Sikar vytahá za uši) a třeba i příprava pro Vidoucí. Následně to chce taky už pro změnu sednout k článkům, protože jsem se upsala nejen ke shrnutí pár seriálů pro Sarden, ale taky se hodlám vrhnout na psaní pro horor-web, kde chci taky první články sfouknout během Vánoc. Kolem a kolem, s opravováním esejí, mám hodně psaní co dělat.
Mám ještě nějaká osobní úkoly navíc, ale věřím, že i ty dokážu nějak zapracovat. Hrozně mi to chybělo, dělat si co chci. Neznamená to, že nechávám školu spát, ale pro prázdniny patří na druhou kolej. A práce taky. I don't care!
Sice toho všeho budu v lednu litovat, ale to je budoucí problém.

Taky všem tímto chci popřát klidné svátky. Je vopruz se stresovat, takže se na to vykašlete a myslete chvíli na sebe. A hlavně, do pytle, se naučte srovnat si priority.
Nemůžu vystát, když někdo nemá srovnaný priority.

No nic. Myslím, že tahle písnička vystihuje moji náladu posledních dní. A beztak je awesome.
Zdar a Sílu, smrtelníci!Je libo otvírák?

7. prosince 2014 v 18:27 | KadetJaina |  Krákání z větve
Aneb na co člověk nenarazí při nákupech.


Novinky.cz #1

4. prosince 2014 v 21:32 | KadetJaina |  Krákání z větve
Začala jsem se bavit tím, že se dívám na Seznam a odchytávám nejzajímavější názvy článků z novinek.cz. Hlavně, když jdou za sebou a najednou to vypadá, že mají úplně jiný význam.
Toto je začátek. More to come.


Slevy v obchodech dohnaly lidi k šílenství, chovali se jako zvířata
Vyrazili na houby, našli plantáž marihuany

Kdy ženy ukážou před partnerem svou pravou tvář
Studenta čekalo po návratu domů obrovské překvapení

Pouštní poklad trhá prodejní rekordy.
Ženu při věšení prádla pohltila země.

Moderní léčba prodlouží život pacientům s rakovinou prostaty
Laura Janáčková: Aby sex byl vášnivý, dlouhý a úžasný

Nákladnímu autu na R35 uletělo kolo, v protisměru zabilo řidiče
Chyba, která ženám brání v seznamování

Komando 52: Slovensko mělo údajně za Mečiara sexagentky
Co může ovlivňovat ženskou sexuální touhu

Razicí kolos je na místě, stavba nejdelšího železničního tunelu v ČR může začít
České děti ovládají počítače, zatlučení hřebíku je ale problém

Ukrajinští poslanci úřadují jen týden, už se poprali
Jak předcházet nejčastějším škodám adventu a Vánoc

Návaznost? You doing it right!

3. prosince 2014 v 20:31 | KadetJaina |  O psaní
Problém Čechovovy pušky je omílaný hodně lidmi pořád dokola. Pokud se v příběhu vyskytne nějaká věc, měla by se použít. Když v jedné chvíli představíte bratra, možná by to s ním chtělo dál něco udělat, nebo jste ho nemuseli představovat vůbec. Když visí na stěně puška, musí se z ní vystřelit.

Já bych si ale pro tentokrát vzala na paškál návaznost. Musím říct, že mě k tomu inspirovalo Welcome to Night Vale, protože to s návazností dělá divy. Už jsem tu psala o Night Vale článek, jde o podcast, který vychází dvakrát do měsíce. Ze začátku vypadal, že je náhodný a teprve později se začal formovat příběh. A teď, v zatím poslední epizodě, na mě znovu vyskočila návaznost. Někdy před dvěma roky nám byla vyjmenována řada slov, které jsme si měli zapamatovat, protože je v budoucnu budeme potřebovat. A najednou je to tady a my je opravdu potřebujeme!
To je geniální ukázka návaznosti a v tomhle podcastu není jediná. I maličký detail, který je zmíněný, se může po čase vrátit jako bumerang a praštit posluchače přes ksicht. A tak by to mělo vypadat.

Podobné návraty k detailům najdeme i v seriálech. Ale jelikož dílů je často hrozná kupa, nadhodí nám samozřejmě známe "Dříve jste viděli" a my už většinou víme, na co se můžeme těšit. I to je ale používání nějakého detailu, charakteru, čehokoliv, co může stát za to. Bohužel při rozsáhlých seriálech zůstává potenciál mnoha těchto malých detailů zaházený množstvím epizod a hlavním příběhem.

Jak bych to tedy osobně odlišila od staré dobré pušky? Puška je silně viditelný detail, takový, kterého si všichni okamžitě všimnou, a když se nevyužije v budoucnosti, je zle. Tyhle maličké detaily, o kterých mluvím, jsou vhodné právě pro delší věci, ale bezpochyby by se daly využít i u kratších prací. Jde o to, že zmíníte něco tak nevinného a tak nevinně, že se to ve shluku informací ztratí. Čtenář na to zapomene. A najednou plesk, na konci příběhu se vrátí. Podobným způsobem funguje hodně detektivek - zanechávají matnou stopu, které je těžké si všimnou, a na konci příběhu všem konečně dojde a zaměří se na ni. Najednou ten malý detail nevypadá tak nepodstatně.

Takže pokud to jde, není vůbec od věci někam podobný detail položit a vytasit se s ním později. Určitě není jednoduché nechat něco na očích tak, aby to nebylo vidět, ale když už se to povede, stojí to za to. A o tom to je.

Občas je nutné se pochválit

2. prosince 2014 v 12:58 | KadetJaina

Sice jsem nenapsala psychologii, ale když už si dávám den volna na to, abych dělala školu a resty, dělám školu a resty.
Mám fakt pevnou vůli.
Very good, me.