Nezapomeňte navštívit
Ultra Vires - update každé pondělí

O nepoučitelných autorech

10. září 2017 v 10:53 | KadetJaina |  O psaní
Čas od času betuju povídky. Buď se sama nabídnu, když někdo beta čtenáře shání, nebo mi staří známí už posílají jejich díla přímo. Jako správný beta čtenář se nebojím říct, co si o jejich psaní opravdu myslím, a ráda vypíchnu silné a slabé stránky. Každý spisovatel potřebuje vědět co dělá dobře a co špatně, aby se mohl pohnout z místa. Jen se zdá, že ne všichni to chápou.
Takový případ vypadá následovně. Člověk, který se snadno nadchne pro psaní, se rozhodne, že napíše KNIHU™ a vrhne se na nápad, který v hlavě uchovává už od třinácti. Napíše kapitolu a půl a potřebuje se tím někde pochlubit. No jistě, v přátelích na FB má přece mladé nadějné pisálky. Tak se jich zeptá na upřímný názor.
A tak dostanete do zpráv kus textu, který se může chlubit každou začátečnickou chybou, kterou si umíte představit. Od chybějícího formátování, přes neznalost přímé řeči, po zbytečné informace a o gramatice se radši vyjadřovat nebudeme. Jako správný beta čtenář uznáte, že váš známý je ještě začátečník a provedete ho základy. Zlepšovat se člověk musí pomalu a postupně.
Od té doby o onom pisálkovi rok neuslyšíte.
Dokud se znovu nenadchne pro psaní, rozhodne se, že napíše KNIHU™ a po kapitole a půl se rozhodne poslat vám ji na zhodnocení. A vy zjistíte, že si vaši minulou radu snad ani nepřečetl, protože chybí formátování, přímá řeč je špatně napsaná, text je plný zbytečných informací a nad gramatikou zapláčete.
"Ale Kadet, někdo se prostě učí pomalu, to chce trpělivost."
Ne.
Pokud ve dvaceti netušíte, jak se používají odstavce, a ignorujete jakoukoliv radu, nemáte ve světě psaní co dělat. Neznalost a tvrdohlavost se dá omlouvat jen po určitou dobu, potom už nečekejte žádné slitování. Ten, kdo to s psaním myslí vážně, se bude snažit zlepšit, aby s ním mohl jít na veřejnost.
Jinou kategorií jsou v tomhle případě lidi píšící do šuplíku. Když si píšete jen pro radost a nerozhazujete svůj text po lidech, může vypadat jak chcete. Jenže ve chvíli, kdy text z šuplíku vydolujete, sfouknete z něj vrstvu prachu a řeknete si, že nastal čas! měl by nějak vypadat a žádné "ale" nepřichází v úvahu.
Na druhou stranu lidi, kteří tohle potřebují slyšet, budou radu buď ignorovat nebo ji úplně obejdou. A zase za rok příjdou s tím, že hodlají vydat knihu a jestli…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.